Jablonecké výstavy bižuterie 1949 - 1991

Jablonecké výstavy bižuterie

Poslední setkání v letošním roce s Janou Novou z jabloneckého muzea skla a bižuterie se 14.prosince zaměřilo na to, co bylo a snad i bude našemu městu vlastní, na bižuterii.

Jablonecké výstavy bižuterie měly po válce upevnit pozici bižuterního průmyslu i exportu. Zvláště pak po úspěchu v Bruselu 1958 a v Moskvě 1959, kdy se bižuterií mohl tehdejší režim pochlubit. Pořádání celostátních výstav mělo mít i dopad na život ve městě, např. na nutnost opravit domy, ulice, zásobovat dostatečně obchody zbožím, díky výstavám si muzeum vylepšovalo expozice. Od roku 1965 se výstavy pořádaly s mezinárodní účastí, o jejich průběh se více zajímala i televize. Umělecká úroveň stoupala, kontraktační část ustupovala do pozadí. V 70. a 80. letech začala úroveň postupně klesat a v 90. letech byla tradice výstav přerušena.

Jablonecké výstavy bižuterie 1949 - 1991

Jablonecké výstavy bižuterie