Návštěvní dny s průvodcem

V březnu, měsíci knihy a internetu, probíhaly v knihovně tzv. návštěvní dny s průvodcem. Zájemci měli možnost projít si jednotlivá oddělení s výkladem odborného pracovníka.

Většinou svou knihovnu čtenáři znají. Ale ten, kdo využil nabídky, mohl se o svém oddělení dozvědět více, např. o uspořádání a členění knihovního fondu, o práci s katalogem, jak knihy co nejrychleji vyhledat, jak si je rezervovat, jak získat knihu z fondů jiných knihoven, jaké výhody má čtenářské konto, jaké knihy se nejvíce půjčují a kde najdu novinky, jak probíhá výběr a nákup knih, co všechno lze vyčíst z našich internetových stránek apod.

Oddělení pro dětiOddělení pro dětiOddělení pro dospěléOddělení pro dospělé

Stává se, že ne každý čtenář využívá služeb všech oddělení, a tak měl nyní možnost dozvědět se i něco více o činnosti studovny, která mimo jiné nabízí přístup do elektronických databází jako je ASPI, Zákon, Solón, LexisNexis, zpracovává databázi regionálních osobností a zaměřuje se na publikace o jabloneckém regionu i kraji a najdete v ní zápisy usnesení rady i zastupitelstva města. Přístup k internetu nenabízí jen studovna, ale také multimediální oddělení, a to všem registrovaným uživatelům. Právě toto oddělení půjčuje zvukové dokumenty a o podmínkách půjčování CD nosičů se návštěvníci dozvěděli právě zde. Kromě zvukových nosičů má knihovna ve svém fondu i obrazově-zvukové dokumenty, které využívá k promítání pro školy i veřejnost v audiovizuálním sále. Tam se také odehrávají knihovnou pořádané besedy se spisovateli, autorská čtení i přednášky cestovatelů.

Ve studovněMultimediální odděleníMultimediální odděleníV audiovizuálním sále

Za pozornost stála oddělení zpracování fondu a oddělení regionálních služeb. Tato oddělení realizují akvizici ( výběr a nákup ) a katalogizaci knih. Za rok 2006 zpracovala tato oddělení přes 5 tisíc nových knihovních jednotek a z finančních prostředků jednotlivých obcí jabloneckého regionu pak další dva a půl tisíce. Přes 4 tisíce knih pustilo regionální oddělení do oběhu po knihovnách někdejšího okresu. I sem zavítali účastníci návštěvních dnů.

Oddělení zpracování fonduRegionální oddělení

Snad se nám v těchto březnových návštěvních dnech podařilo zájemcům představit celou knihovnu i její služby a poskytnout našim čtenářům obrázek o práci knihovníka.

Vytvořeno 29.3.2007 12:02:59 | přečteno 2570x | Zbynek Duda
load