Skleněná fantazie Hany Procházkové

Skleněná fantazie

Hana Procházková nevystavuje v jablonecké knihovně poprvé. V létě roku 2006 představila našim čtenářům obrázky chat a chalup Jizerských hor, nyní máme do konce listopadu 2007 možnost zhlédnout její Skleněnou fantazii.

Autorka Hana Procházková o sobě říká:

Narodila jsem se v roce 1939. Před patnácti lety jsme se přestěhovali z Kolína do Smržovky v Jizerských horách. Důvod byl prostý. Chtěli jsme být co nejblíže krásné přírodě. Fotografovat jsem začala až ve svých třiapadesáti letech. Jen tak pro potěšení. A co jiného, než barevný podzim v horách. A tím vše začalo. Krásná příroda Jizerských hor se stala hlavním tématem mých fotografií. Ve skalách a balvanech jsem nalézala různé výrazy. Objevila jsem tak "Skalníky", kamenné obyvatele Jizerek.

Před pěti lety jsem onemocněla a následovala chemoterapie, operace a ozařování. S pomocí lékařů a rodiny jsem nad nemocí zvítězila. Lékaři ale rozhodli, že nesmím vykonávat řadu prací. To mě dost trápilo. Až jedna z mých čtyř dcer mi poradila, abych zkusila vytvářet pomocí počítače pohledy. Zaujalo mě to a horské chaloupky jsem začala proměňovat v sestavy, které neexistují ve skutečnosti, ale vytvářejí pohodu v duši. Musím se však zmínit o tom, že ještě ve svých padesáti letech jsem prohlašovala: "Až mi dají v práci počítač na stůl, tak ten den dám výpověď!"

"Skleněná fantazie", kterou jsem objevila před čtyřmi lety, je pokračováním této tvorby s tím rozdílem, že vznikají fotografie, které nebyly fotografovány. Původně nenáviděný počítač je dnes mojí velkou zálibou a téměř drogou, která v mém případě působí jako lék.
Skleněnou fantazii jsem v roce 2006 vystavovala v Praze v Martinickém paláci na Hradčanském náměstí. Mám radost, že jedna z fotografií je dne až v Kalifornii. Obdržela jsem také pozvání vystavovat ve Vídni.

Žijeme v kraji sklářů, dobrých lidí a dobré pohody. Jsem ráda, že svoje fotografie mohu vystavovat i v Jablonci nad Nisou.

Skleněná fantazie

Skleněná fantazie

Skleněná fantazie

 
Skleněná fantazie

Skleněná fantazie

 
 
Vytvořeno 30.8.2007 13:38:53 | přečteno 2386x | Zbynek Duda
load