První zastavení

Tobiáš prošel tunelem a ocitl se v neznámém městě. Cestou viděl různé věci, ale jako by se vše točilo jen kolem jednoho modrého domu, který stál uprostřed kopce dlážděného žulou. Naproti se nacházel bílý kostel. Netušil, co to může znamenat.
Seděl na lavičce a poprvé v životě viděl tolik světla. Cítil velkou žlutou kouli, jak ho hřeje na kůži, a nevěděl, co dál. Z batohu vytáhl knihu, nalistoval záhadný obrázek, který měl být klíčem k záchraně království, a pomalu si začal zoufat. Seděl na lavičce a jako by byl pro ostatní lidi neviditelný. Díval se kolem sebe a všiml si, že se k němu blíží zvláštní paní. Vypadala jinak než všichni ostatní. Byla průsvitná a bledá. Přisedla si k němu a usmála se. Tobiáš ji pozdravil a všechno jí pověděl. O sobě, o království a úkolu, který ho čeká. Pověděl jí o svém snu a ona se rozpovídala:
„Jmenuji se Jana. Vždycky mě velmi bavila historie, národopis a taky ekonomie. Moc dobře ten tvůj modrý dům znám. Žila jsem v něm, já a můj manžel Josef. Kdysi to bývala fara. Je to velmi stará budova, stojí tam už od roku 1794, bude jí už skoro 230 let. Spolu s kostelem sv. Anny, který stojí naproti, patří k nejstarším budovám v našem městě. Dům jsme koupili v roce 1965. Tatínek mého manžela tam měl uloženou svoji velikou sbírku knih. Když umřel, dál jsme ji rozšiřovali. Můj manžel Josef byl výborným malířem, rád kreslil památky lidového umění, krajinu i přírodu. Přes dvacet let pracoval v libereckém Severočeském muzeu. Miloval historii, stále něco bádal, psal knihy, publikoval svoje kresby. Pojď, půjdeme se k našemu modrému domu podívat.“
A tak šli. Nebylo to daleko od náměstí, kde spolu seděli. Dům byl krásně opravený. Bylo v něm informační centrum, galerie i malé muzeum. Prohlédli si celý dům, zahradu i sochy, které v ní stály. Pak už byl ale Tobiáš unavený, bolely ho nohy. Těšil se, až půjde spát.
