Čtenář roku aneb Mistr četby

Čtenář roku 2019

České knihovny v rámci kampaně Březen - měsíc čtenářů hledají své nejlepší čtenáře, aby je mohly ocenit a poděkovat jim za aktivní využívání knihovnických služeb. Letos jsme vybírali mezi čtenáři – muži. V pátek 15. března 2019 odtajnila městská knihovna svého mistra četby. Stal se jím pan Jiří Koten (74 let). Ke gratulantům se kromě knihovníků připojil také náměstek primátora Mgr. David Mánek, který mu osobně předal ocenění mistra četby jablonecké knihovny.

Jiří Koten navštěvuje pravidelně nejen naši knihovnu, ale i tu libereckou. Náleží ke skupině uživatelů, kteří knihovníky za pultem povzbudí úsměvem i dobrým slovem. Setkáváme se s ním také na besedách a přednáškách, kde často jako první prolomí bariéru mlčenlivosti a klade našim hostům otázky či jejich vyprávění doplní svými postřehy i zážitky. Pro knihovnu připravil vlastní přednášku o zážitcích a zkušenostech, kterých nabyl při sbírání podpisů slavných osobností.

Knihy doprovázejí Jiřího Kotena po celý život. V četbě ho od dětství podporovala jak rodina, tak i učitelé. Minuly ho Rychlé šípy či Broučci a svou cestu si k nim už nenašel. Zato si rád četl v časopisech vojenského či armádního zaměření a kupoval si za korunu tenké knihy z Knižnice vojenských příběhů. Později objevil Julese Vernea, Alexandra Dumase či knihy edice KOD. Miloval sport a především fotbal, a tak několik let odebíral časopis Stadion. Nadšený byl z Rodokapsů. Na vojně ho oslovila kniha Jana Procházky Přestřelka. S autorem této prózy se setkal přímo v Jablonci na besedě v roce 1969.

A nebylo to v jeho životě první ani poslední setkání s literárními tvůrci. Mnohé osobně vyhledal pro získání autogramu do své sbírky, jiné požádal při autorských setkáních a besedách. Setkal se tak na pražském knižním veletrhu s polskou nositelkou Nobelovy ceny Wislawou Szymborskou.

Jiří Koten přečetl většinu klasiků a dodnes vzpomíná na čtvrteční fronty v knihkupectví, na vyhledávání knih po antikvariátech i na to, jak psal a telefonoval do prodejny České knihy v Bratislavě, aby získal Egypťana Sinuheta. Vzpomíná, kdy si koupil v originálu Doktora Živaga v Ruské knize v Liberci nebo jak psal na ministerstvo kultury, proč knihy Milana Kundery spíš seženete v Maďarsku než u nás. Vzpomíná na svou první cestu do Vídně a na návštěvu tamějších knihkupectví se spoustou knih u nás zakázaných autorů.

A co říká Jiří Koten o knihách: „ . . . že to je ohromný vynález. Kniha je vždy připravena a je jí jedno, zda v ní jen listujete či čtete. A když ji odložíte na den, týden či dokonce na roky, opět je schopna dát vám prvotní či dokonce ještě větší požitek a radost. Nic za to nechce, nežádá, není s ní žádná údržba. Znáte nějakou jinou věc či předmět, který toto dokáže?“

Mistr četby

Vytvořeno 15.3.2019 14:40:07 | přečteno 198x | Zbynek Duda