Jablonec jako trh víry

Martin Jemelka, český historik z Masarykova ústavu a Archivu Akademie věd ČR se specializací na sociální a hospodářské dějiny 19. a 20. století, spolupracující s mnoha univerzitami a instituty, ale také s Českou televizí či Českým rozhlasem a působící jako odborný poradce českých filmařů, nám 8. března 2022 představil naše město jako bránu náboženských kultur a trh víry.

Jablonec nad Nisou považuje za město, které kdysi kladlo velký důraz na svou vnější působivost i ekonomický úspěch zároveň a jak podotýká: „Jablonec byl nejen významným místem na středoevropské mapě sklářského průmyslu, ale také důležitým centrem středoevropského náboženského života v době kolem roku 1900. Město opakovaně sehrálo roli brány nových náboženských kultur a společností, které právě skrze Jablonec z Německa i zámoří pronikaly do českých zemí.“

V publikaci Víra a nevíra ve stínu továrních komínů pak spolu s Jakubem Štofaníkem mapuje vývoj a proměny náboženského života průmyslového dělnictva v meziválečných českých zemích na příkladu čtyř průmyslových měst různé dominantní výrobní orientace – Jablonce nad Nisou, Kladna, Ostravy a Zlína, aby tak objasnil role tradičních i nových náboženských aktérů ve specifickém průmyslovém prostředí a analyzoval různorodé podoby dělnické religiozity. Stranou zájmu obou autorů nezůstává ani formulování sociálního programu náboženskými společnostmi a komunitami a jejich hledání odpovědí na otázky o ideálním společenském uspořádání.

Jablonec jako trh víry

Vytvořeno 9.3.2022 12:56:07 | přečteno 70x | Zbynek Duda