Naděžda Kubová Čtenářkou roku 2021

Čtenář roku 2021

Oceněním Čtenář roku chceme v rámci kampaně Březen – měsíc čtenářů poděkovat nejlepšímu uživateli knihovny za to, že čerpá knihovnické a informační služby právě u nás. Kritéria pro určení toho skutečně nejlepšího jsou v každém roce jiná. Už jsme oceňovali čtenáře s největším počtem výpůjček, nejlepšího dětského čtenáře, nejstaršího čtenáře, tátu čtenáře i čtenáře učitele. V letošním roce jsme hledali toho nejlepšího ze skupiny e-čtenářů, kteří si ve složitém roce 2020 půjčili alespoň 10 e-knih a zároveň neopomněli si půjčit i tradiční knihovní dokumenty z našeho fondu. V součtu výpůjček se nejlepším čtenářem jablonecké knihovny stala paní Naděžda Kubová, která nás navštěvuje jak on-line, tak osobně ve staré radnici i na našich pobočkách. 

Vzhledem k protiepidemickým opatřením na plánované předání ocenění v knihovně a na osobní setkání s Václavem Štěchem, zástupcem společnosti Palmknihy, která letošní kampaň Svazu knihovníků a informačních pracovníků podporuje, nakonec nedošlo. Přesto se i on spolu s knihovníky přidává ke gratulantům.

A co na sebe o vztahu ke čtení a ke knihám prozradila Naděžda Kubová?

Knížky má spojené až se školou a s učebnicemi, protože pohádky nebo dětské příběhy jí rodiče i babička spíše vyprávěli. Psát i číst se naučila ve škole natolik brzy a dobře, že dětem ve třídě předčítala, což dělala velmi ráda.

Na opravdové čtení došlo v devíti letech, kdy dostala spálu a po týdnu v nemocnici musela strávit ještě dlouhou dobu doma v karanténě. Tu dobu si přesně pamatuje. Dívala se ven přes zavřené okno a nikam nemohla. A tatínek ji z práce, kde měli knihovnu, začal nosit knížky. A čtení ji bavilo. Vydržela by číst celý den. Vzpomíná si, že kvečeru už viděla rozmazaně.

Čtení ji zůstalo jako hobby po celý život. Ráda chodí do knihkupectví s již vytipovanými tituly, nahlíží do jednotlivých knih a pak už ví, zda si knihu v knihovně půjčí, nebo ne. Dnes už si knihy kupuje ojediněle, kvůli limitovanému prostoru. Naposledy si koupila knihu od Aleše Palána „Raději zešílet v divočině“. Po přečtení, nejprve jen z knihovny, ji chtěla mít i doma.

A co čte? Především romány, ale také knihy o vesmíru, o dění kolem nás i zajímavých lidech. Jmenovat jen jednoho oblíbeného spisovatele by bylo pro ni velmi těžké. Nyní čte především knihy současných českých spisovatelů.

Naše čtenářka roku je ráda, že se nenaplnily prognózy a že se papírové knihy vedle e-knih zatím nestaly překonaným médiem. I když je moc prima, si při cestování číst z mobilu nebo ze čtečky staženou knihu. Často toho využívá. Ale doma v křesle nebo večer před spaním si nejraději čte z knížky.

Vytvořeno 3.3.2021 14:15:36 | přečteno 393x | Zbynek Duda
load