Ocenění Čtenář roku

Čtenář roku

Stalo se už tradicí českých knihoven ocenit nejlepšího uživatele v rámci kampaně Březen – měsíc čtenářů. Protože si v letošním roce připomínáme 350 let od smrti Jana Ámose Komenského, vybírali jsme letos mezi našimi čtenáři pedagogy, kteří navíc s knihovnou spolupracují a podporují čtenářské aktivity svých žáků. Titulem Čtenáře roku jsme 2. března 2020 ocenili paní učitelku Mgr. Jiřinu Faltovou. Ke gratulaci se přidal i náměstek primátora David Mánek. 

Mgr. Jiřina Faltová by svůj vztah ke knihám vyjádřila slovem závislost. Avšak krásná, silná a trvalá. Knihy jsou pro ni pomocníkem, zdrojem poznání, inspirací i kamarádem. Knížky jsou pro ni životní nezbytností, nabízejí jí odpočinek i únik z každodenního shonu.

Od Čtyřlístku, dobrodružných románů a literaturu pro mládež se při svém čtenářském putování dostala k beletrii pro náročnější a k odborné literatuře, spjaté nejen s profesí pedagoga, ale také s jejími koníčky a zálibami. Kromě četby a práce s dětmi se ráda věnuje šití, háčkování a tvorbě drobných oděvních doplňků a ozdob.

Některé knihy čte během let znovu a znovu. Jsou jí blízké jako člověk, se kterým se dobře zná, rozumí si s ním a je na něho spolehnutí. Zároveň při opakovaném čtení objevuje něco nového, co ji překvapí, další významy a jiný podtext. 

Svou lásku ke knihám a nadšení z četby předává svým žákům. Užívají si společné okamžiky čtení ve třídě, povídání o knížkách ve čtenářském koutku Pohoda i společné návštěvy pobočky městské knihovny v ZŠ Na Šumavě, kde si chválí trpělivost a vstřícnost paní knihovnice Dany Kobrové.

A že se jí podařilo některé děti získat ke čtení, dokazují slova jedné žákyně: „Tady je tolik krásných knížek. Já mám vztek, že je asi nestihnu všechny přečíst.“

Vytvořeno 3.3.2020 8:56:56 | přečteno 563x | Zbynek Duda
load