Sbírka ke Dni válečných veteránů

Den válečných veteránů

U příležitosti Dne válečných veteránů probíhá od 1. listopadu do 14. listopadu 2019 na oddělení pro dospělé čtenáře jablonecké knihovny veřejná sbírka, ve které můžete koupí květu vlčího máku vyjádřit úctu těm, již bojovali a bojují za svobodný svět, a podpořit tak natáčení vzpomínek pro archiv Paměť národa.


Co je Paměť národa? 

Největší veřejně přístupná databáze autentických svědectví pamětníků 20. století. Nabízí vzpomínky lidí, jichž se dotkla válka, i těch, jež poznamenal komunistický režim. Ale také těch, kteří diktaturám sloužili, např. bývalých důstojníků StB. Paměť národa buduje nezisková společnost Post Bellum spolu s partnery – Českým rozhlasem a Ústavem pro studium totalitních režimů. V databázi jsou tisíce fotografií, dokumentů, audio a videonahrávek. Pracujeme ve všech krajích České republiky i v  zahraničí. Díky síti spolupracovníků na portálu přibývají zhruba dva příběhy denně. Z Paměti národa vycházejí další projekty: rozhlasové pořady, výstavy, knihy, filmy a vzdělávací programy pro děti. 

Proč váleční veteráni? 

Pro Paměť národa vyprávělo už okolo 900 válečných veteránů. Díky této veřejné sbírce budeme moci zdokumentovat další vyprávění lidí, kteří bojovali za naši svobodu a demokracii. Aby se nezapomnělo na jejich statečnost, obětavost a nasazení. 

Proč vlčí mák? 

Je symbolem válečných veteránů už od konce první světové války. Červené květy v té době pokrývaly hroby padlých na zapadni frontě. Připnutím symbolického květu si lidé připomínají hrdinství vojáků a vzdávají jim úctu. 

Proč 11. listopad? 

Dne 11. listopadu 1918 byla podpisem příměří ukončena 1. světová válka.

Odkaz na webové stránky DEN VÁLEČNÝCH VETERÁNŮ a PAMĚŤ NÁRODA.

Vytvořeno 1.11.2019 8:26:27 | přečteno 335x | Zbynek Duda
load