Díla nedostupná na trhu

Národní digitální knihovna (dále také jen "NDK") nabízí ve svém segmentu Díla nedostupná na trhu (DNNT) plné texty dokumentů (knih, časopisů, novin atd.) vydaných na území České republiky. Jedná se o dokumenty, které jsou chráněny autorským zákonem (tj. neuplynulo 70 let od smrti autora) a které nejsou dostupné na trhu, a to včetně dalších vydání, případně i upravených nebo elektronických. Kromě toho jsou z rozhraní NDK přístupné plné texty dokumentů, které jsou z hlediska autorského práva volné. Služba NDK-DNNT je poskytována na základě licenčních smluv Národní knihovny ČR s kolektivními správci DILIA a OOA-S.         

Jaké služby jsou poskytovány?

Možnost čtení plného textu dokumentu pro individuální uživatele prostřednictvím vzdáleného přístupu: U knižních publikací je možnost omezena. Je zakázáno zhotovení digitální i tiskové kopie. Porušení tohoto zákazu je důvodem k pozastavení poskytování služby až do odvolání a případně i k sankcím za spáchání autorskoprávního deliktu porušením autorského zákona. 

Podmínkou služby je platná registrace uživatele staršího 15 let s trvalým či dlouhodobým pobytem na území ČR, vyjádření souhlasu s Všeobecnými podmínkami poskytování služby a s předáním identifikátoru / e-mailu správci a provozovateli  NDK.

Kde požádat o službu?

O službu požádejte v půjčovně pro dospělé čtenáře, popř. na své pobočce městské knihovny. Obsluha vám vysvětlí postup předání písemného souhlasu a ověření údajů.

Níže uvádíme důležité odkazy:

NÁRODNÍ DIGITÁLNÍ KNIHOVNA – NDK

PŘIHLÁSIT SE ÚČTEM ID NDK DO NÁRODNÍ DIGITÁLNÍ KNIHOVNY

PODMÍNKY POSKYTOVÁNÍ SLUŽBY NDK

NÁVOD K PŘIHLÁŠENÍ DO NDK


Vytvořeno 1.3.2021 14:26:54 | přečteno 995x | Zbynek Duda
load