Fotografické toulky Ondřeje Týla

Toulky Ondřeje Týla

Od prosince 2014 vystavuje na schodech staré radnice Ondřej Týl své fotografické práce pod názvem Toulky. Přijměte, vážení čtenáři, jeho pozvání a potěšte se novými snímky při vaší cestě za četbou.

A co na sebe autor výstavy prozradil:

Už od dětství je neustále v mém šuplíku nějaký fotoaparát, baví mě zaznamenávat svět kolem sebe. Málokdy ale umím fotit z povinnosti, a tak v některých letech foťák zahálel, zatímco v jiných mě doprovázel na většině výletů. Až na konci roku 2012 přišla ta pravá nálada a začal jsem ho brát pravidelně při odchodu z domu stejně jako klíče. Focení mě začalo bavit víc než dřív a stalo se z velké části důvodem mých toulek a jejich hlavní náplní.

Fotoaparát, který jsem si na konci roku 2012 pořídil, je obyčejná krabička s trochu přerostlým objektivem, v dnešní době módní ultrazoom Nikon Coolpix P510. Rád fotím vše, co se kolem mě děje, a potřebuji v jednom okamžiku přitáhnout vzdálenou scénu s plným zoomem a v druhém se válet u cesty a využívat makro. Přemýšlel jsem o zrcadlovce, ale raději jsem se smířil s nižší kvalitou fotek výměnou za univerzálnost a extrémní polohy (makro od 1 cm, 42x zoom). Fotoaparát tedy neumí vyfotit vše tak, jak bych rád, začal ale dobře sloužit ve chvíli, kdy jsme se sžili, kdy jsem se naučil, co po něm mohu chtít a kdy jej mám raději nechat v brašně. Jsem jeden z těch, kdo nenosí v hlavě ideální nastavení clony, času a citlivosti, ale zkusí udělat první snímek a podle výsledku na displeji pak upraví nastavení pro další a další snímky. Někdy stačí pro dobrý výsledek jediné stisknutí spouště, někdy jich nestačí ani patnáct.

Jsem toho názoru, že stejně jako se definitivně rodí klasická fotografie v temné komoře, tak ani digitální fotografii neuškodí úprava v počítači, pokud se provede s citem a tak, aby nebyla do očí bijící. Fotím s méně kvalitním fotoaparátem v porovnání se zrcadlovkou, proto je dodatečná korekce skoro nutností, chci-li dosáhnout srovnatelné kvality. Na druhou stranu jen velmi nerad zasahuji do obsahu snímku a jen výjimečně retušuji kazy, které se objevily. Přistupuji k tomu jen tehdy, nemám-li lepší snímek a pokud výsledek za malý podfuk opravdu stojí.

Zkrátka a jednoduše, jsem obyčejný uživatel fotoaparátu, fotograf amatér, který se naučil vycházet se svým přístrojem. Některé své snímky považuji za natolik zajímavé, že jsem uvítal možnost vám je představit. Nespecializuji se na jeden druh fotografie, hlavním a často jediným propojením mých snímků je náhodný okamžik, kdy jsem v pravý čas na pravém místě.

Ondřej Týl

Toulky Ondřeje Týla

Toulky Ondřeje Týla

Toulky Ondřeje Týla

 
Toulky Ondřeje Týla

Toulky Ondřeje Týla

 
Toulky Ondřeje Týla

Toulky Ondřeje Týla

 
Toulky Ondřeje Týla

Toulky Ondřeje Týla

 
 
Vytvořeno 1.12.2014 8:38:16 | přečteno 676x | Zbynek Duda
load