O knižní produkci jabloneckého muzea skla a bižuterie

Knižní produkci Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou představila našim čtenářům ve čtvrtek 22. března 2012 historička Mgr. Jana Nová. Pohovořila nejen o knihách z tzv. porekonstrukčního období muzea, ale vzpomněla i na 60. léta, kdy vyšla první ucelená práce v češtině věnovaná jablonecké bižuterii a kdy začly vycházet sborníky Ars Vitraria, které dokladovaly vysokou odbornou úroveň muzea.

Knižní produkce je většinou spojena s tématy výstav jako doprovodný produkt, ale zároveň příprava knih pomáhá samotným pracovníkům muzea rozkrývat nové poznatky a nově usoustavnit jednotlivá fakta o sbírkových předmětech. Paměť předmětů vychází ke stejnojmenné výstavě, která zahajuje porekonstrukční období. Následuje Jablonecký knoflík, Otcové města Jablonce ( kniha vychází při páté výstavě tohoto cyklu ), Umění všedního dne ( o jizerskohorské krystalerii, tj. drobných skleněných předmětech ), Černá bižuterie, Oděv a jeho doplněk ( s vazbou na mezinárodní trienále ), Zázračné prameny ( rekapitulace lázeňského a upomínkového skla ), Skleněné vánoční ozdoby nebo Jablonecké výstavy 1959 - 1987 aneb Nečekejte na motýla.

Knižní produkce Muzea skla a bižuterie v Jablonci n.N.

Knižní produkce z jabloneckého muzea skla a bižuterie

O knižní produkci jabloneckého muzea skla a bižuterie

Vytvořeno 23.3.2012 7:48:53 | přečteno 934x | Zbynek Duda