Synagoga v Jablonci nad Nisou

Synagoga v Jablonci n. N.

Historie jablonecké židovské komunity netrvala ani sto let, přesto patřila v meziválečném období k těm větším, které měly přes tisíc souvěrců. Obec se pyšnila zajímavou synagogou z roku 1892, kterou její autoři pojali v eklektickém slohu s výraznými orientálními prvky připomínajícími slavné maurské stavby. Více o tom pohovořila ve středu 22. května 2013 PhDr. Markéta Lhotová, pracovnice Severočeského muzea v Liberci, etnolog, historik novodobých dějin, muzeolog a kurátor.

Pod návrhy synagogy byl podepsán významný vídeňský architekt Wilhelm Stiassny, na výzdobě interiéru se však podílel i jeho mladý spolupracovník Ignatz Natan Reiser. Osud stavby stejně jako členů jablonecké židovské komunity zpečetily události následující po záboru českého pohraničí. Dne 10. listopadu 1938 ve večerních hodinách byla synagoga podpálena. Ještě před tím se však podařilo představitelům obce zachránit to nejcennější – Tóru a několik textilií, které dnes připomínají existenci jablonecké komunity nejen ve sbírkách Židovského muzea v Praze, ale i ve vzdáleném Marylandu.

Synagoga v Jablonci n.N.

Synagoga v Jablonci n. N.

Vytvořeno 23.5.2013 12:20:14 | přečteno 1121x | Zbynek Duda