Kam na výlet a jaká zajímavá místa navštívit v Pardubickém kraji? Odpovědí na tuto otázku byla cestovatelská beseda Lubora Laciny, který nás 3. září 2013 provedl tímto malebným koutem Čech a částečně i Moravy.
Mezi lákadla Ústí nad Orlicí patří především náměstí s řadou dochovaných měšťanských domů a rozsáhlým podloubím; za zmínku stojí také empírová budova železniční zastávky či na nedalekém Andrlově chlumu stojící rozhledna Stříbrná krasavice.
Česká Třebová je město bytostně spjaté se železnicí. Nachází se zde jedno z největších seřazovacích nádraží ve střední Evropě, ovšem město nabízí i řadu barokních a renesančních památek a mimo jiné i muzeum věnované dopravě s výjimečnou expozicí Velorexů.
Moravská Třebová, město s podobně znějícím názvem, ale zcela odlišného charakteru, bohaté na gotické a renesanční památky; zámecký portál je dokonce jednou z nejstarších renesančních památek na sever od Alp.
Svitavy se rozkládají převážně na Moravě a malá část jejich katastru zasahuje i do Čech, leží tedy přímo na zemské hranici. Za zmínku stojí rodný dům továrníka Oskara Schindlera, dále Dům U Mouřenína, kde jednou přespal i císař Josef II. a Ottendorfův dům, který pod svou střechou hostí veřejnou knihovnu a muzeum esperanta.
Litomyšl se pyšní především zámkem zapsaným na seznamu UNESCO, ale také piaristickým chrámem a gymnáziem, starou radnicí z počátku 15. století a proslula také jako rodiště Bedřicha Smetany.
Vysoké Mýto znají příznivci automobilismu jako sídlo výrobce autobusů Karosa. Město si však zaslouží pozornost i díky památkám, mezi nimiž dominuje zajímavě řešené čtvercové náměstí (největší v ČR) a zbytky městského opevnění se třemi dochovanými branami.
Chrudim, rodiště vynálezce lodního šroubu Josefa Ressla či kata Mydláře, se může pochlubit zachovalou středověkou strukturou historického centra s částí starých hradeb, Muzeem loutkářských kultur či původně panským dvorem z 18. století přestavěným v neogotickém stylu známým jako Wiesnerův dům.